Hoppa till sidans innehåll
Koti » Kontakt

Administration

Lassi Patokorpi
Museichef
lassi.patokorpi@raseborg.fi
+358 19 289 2501

Tina Fokin
Arkivsekreterare, museets kansli
tina.fokin@raseborg.fi
+358 19 289 2540

Kommunikation och marknadsföring

Janeta Asplund
Marknadsföringschef
janeta.asplund@raseborg.fi

+358 19 289 2514

Nina Hindersson
Kommunikationsplanerare
nina.hindersson@raseborg.fi
+358 19 289 2518

Kundservice

Josephine Råstedt
Tf. Kundserviceansvarig
josephine.rastedt@raasepori.fi
+358 19 289 2500

Cecilia Etzell
Museibiträde
museibokningar@raseborg.fi
+358 19 289 2500

Agneta Falck
Museibiträde
museibokningar@raseborg.fi
+358 19 289 2500

Natalia Teikola
Museibiträde
museibokningar@raseborg.fi
+358 19 289 2500

Sarah Råholm
Museibiträde
museibokningar@raseborg.fi
+358 19 289 2500

Linda Nylund
Museibiträde
museibokningar@raseborg.fi
+358 19 289 2500

Eve Hamari (tjänsteledig)
Museibiträde
museibokningar@raseborg.fi
+358 19 289 2500

Raseborgs museum

Intendent Intendentti

Mia Juva
Intendent
mia.juva@raseborg.fi
+358 19 289 2506

Zingoalla Rosenqvist
Tf. fotoamanuens
museisamlingar@raseborg.fi
+358 19 289 2510

Lena Dahlberg
Amanuens
(föremål, arkiv, donationer)
museisamlingar@raseborg.fi
+358 19 289 2503

Kiti Karvonen (tjänsteledig)
Fotoamanuens
(fotografier, arkiv, donationer)
museisamlingar@raseborg.fi

Emma Kullberg
Museipedagog
emma.kullberg@raseborg.fi
+358 19 289 2511

Museimästare Museomestari

Markus Korpela
Museimästare
markus.korpela@raseborg.fi
+358 19 289 2507

Chappe

Pia Hovi
Intendent
pia.hovi@raseborg.fi
+358 19 289 2515

Cecilia Gustafsson
Producent
cecilia.gustafsson@raseborg.fi
+358 19 289 2520

Fredrik Willberg
Ansvarig utställningsmästare
fredrik.willberg@raseborg.fi
+358 19 289 2504

Kulturmiljö och regional verksamhet

Förfrågningar om utlåtanden per e-post till museum@raseborg.fi

Lotta Friberg
Forskare (regional museiverksamhet)
lotta.friberg@raseborg.fi
+358 19 289 2505

Tarja Knuutinen
Arkeolog
tarja.knuutinen@raseborg.fi
+358 19 289 2509

Tanja Ranta
Arkeolog
tanja.ranta@raseborg.fi
+358 19 289 2527

Olli Hakli
Sakkunnig i byggnadsvård
olli.hakli@raseborg.fi
+358 19 289 2516

Tellervo Saukoniemi
Byggnadsforskare
tellervo.saukoniemi@raseborg.fi
+358 19 289 2502

Janika Brügmann
Projektforskare
janika.brugmann@raseborg.fi
+358 19 289 2525