Hoppa till sidans innehåll
Koti » Aktuellt » Manusförfattare till Raseborgs museums nya Helene Schjerfbeck-utställning är Anna Kortelainen

Manusförfattare till Raseborgs museums nya Helene Schjerfbeck-utställning är Anna Kortelainen

Vi har glädjen att meddela att manusförfattare till Raseborgs museums nya Helene Schjerfbeck-utställning är Anna Kortelainen (f. 1968) filosofie doktor, konsthistoriker och författare från Helsingfors. Hon har skrivit manus till utställningar om bl.a. författaren L. Onerva och 1910-talets Helsingfors, Stendhals syndrom, Karelska näset, barndom, finländsk materiell kultur 1917-2017 samt om sinnesstämningar i Helsingfors 1939-1945.

Hon bokdebuterade med ett verk om Albert Edelfeldts älskarinna Virginia. Kortelainen har skrivit över 20 fackböcker (konst- och kulturhistoria, biografier) samt fyra romaner. Hon har även skrivit manus för radio och tv, till en dokumentärfilm samt till berättelsekonserter. Hon förärades Pro Finlandia-medaljen år 2016. För Anna Kortelainen är Raseborgsregionen bekant sedan barnsben: hos gudmodern i Nitlax i Bromarv spenderade hon sin barndoms sportlov och under höstveckosluten var man ute i svampskogen här. Skidorna var av trä och svamparna trattkantareller, trattisar.

Dela

Läs även

Öppet hus i samlingsmagasin Leira lö 7.11.2026

Välkommen till Öppet hus i samlingsmagasin Leiras lördagen den 7 november 2026, kl.10-14. Nu har du en unik möjlighet att kika bakom kulisserna

Läs mera

Helenes träd

På Raseborgs museum firar vi Trädets dag under Hållbarhetsveckan genom att rita träd. Helene Schjerfbeck, som bodde i Ekenäs i 6414 dagar,

Läs mera

Helene Schjerfbecks födelsedag

Kom med och fira Helene Schjerfbecks födelsedag och bildkonstens dag vid museigården invid Raseborgs museum. Program kl. 12 Music Warriors uppträder 13-15 verkstäder i teckning och målning.

Läs mera

Helene i Eknäs – den nya utställningen

En ny permanent kulturhistorisk utställning, som berättar historien om konstnären Helene Schjerfbecks liv i Ekenäs åren 1918–1941, har öppnats den 12 juni 2026 i Raseborgs museum.  

Läs mera