Hoppa till sidans innehåll
Koti » Aktuellt » Kom och jobba med oss!

Kom och jobba med oss!

Vikarier inom museets kundservice.

Är du intresserad av att jobba i Raseborgs nyaste och hetaste kulturattraktion? Vi söker ivriga och tjänstvilliga personer som kan jobba vid behov som vikarier eller inhoppare vid Chappes och Raseborgs museums kundservice.

Museibiträden arbetar i Chappes och Raseborgs museums kundtjänst i olika uppgifter inklusive kundbetjäning över kassa, telefon och epost. Uppgifterna kan även inkludera guidning samt uppgifter inom museishop och museicafé. Det jobbar 7 fastanställda museibiträden i museets kundserviceteam. Som museibiträde arbetar man både i Chappe och Raseborgs museum.

De längre vikariaten kan läggas ut med egen ansökan. Därför lönar det sig att följa med Raseborgs stads Kuntarekrysidor året runt.

Sök via Kuntarekry.

Kontaktuppgifter:

Museichef Lassi Patokorpi
tfn 019-289 2501
lassi.patokorpi@raseborg.fi

Dela

Läs även

societet helsinki

Société Helsinki besöker Borgargården 14.12

Lördagen den 14.12 fylls Borgargården av skratt, sorl och dräktprakt, då vi gästas av Société Helsinki.

Läs mera
julbild

Jul i Borgargården

✨ Välkommen till Jul i Borgargården! ✨ Från och med den 30 november förvandlas Borgargården till en julig vinterdröm, med nostalgiska julkort,

Läs mera

Raseborgs museum söker museibiträde till kundservicepersonalen

Raseborgs museum och Chappe söker museibiträde till kundservicepersonalen som även guidar i utställningarna. Chappe - konstens hus vid havet är det nya museet för nutidskonst i Raseborg som öppnade i april 2023.

Läs mera