Kolmila
Många är bruken i vår region så som Fiskars, Billnäs, Åminnefors och Fagervik för att nämna några. Alla behövde träkol för att hålla igång sin verksamhet.
Läs mera
I museihallen på Gustav Vasas gata 11 i Ekenäs – ritad av arkitekten Olof Hansson och färdigställd 1964 – finns museoloungen, ett nytt koncept som utvecklades under 2023–2024.
Museihallens vackra modernistiska interiör har varsamt restaurerats för att lyfta fram byggnadens ursprungliga formspråk och färgsättning. De ursprungliga vägg- och fönsterytorna har återställts, och den nya inredningen förstärker arkitekturen samtidigt som den skapar en trivsam och avkopplande atmosfär.
Här får du använda tiden precis som du vill. Slå dig ner med en tidning, arbeta på distans, lyssna på en podd eller träffa vänner över en kopp kaffe. Museoloungen erbjuder tre arbetsplatser för distansarbete med egna skrivbord, men du kan lika gärna arbeta bekvämt från en fåtölj.
Museoloungen är öppen för alla och har fri entré under museets ordinarie öppettider.
Museoloungens utställningsverksamhet inleddes 2023 med multimediamoduler som berättar om aktuella ämnen i Västra Nyland och områdets historia. Här lyfter vi bland annat fram arkeologiska utgrävningar, historiska händelser och olika samarbeten med personer och aktörer som delar vårt intresse för regionens kulturarv.
Utställningsmodulerna turnerar även till andra museer och bibliotek i regionen, så att fler får möjlighet att ta del av berättelserna. Västra Nylands museums verksamhetsområde omfattar Raseborg, Hangö, Ingå, Kyrkslätt, Lojo, Sjundeå, Vichtis och Högfors.
Du och dina vänner är varmt välkomna till museoloungen. Här kan exempelvis föreningar ordna mindre möten, sammankomster och andra trivsamma tillfällen. Kontakta oss om du vill arrangera ett evenemang i museoloungen.
Under sommaren kan du också använda vår gård i Ekenäs kulturkvarter.
Museets förnyade café och museibutik finns i anslutning till museoloungen.


Många är bruken i vår region så som Fiskars, Billnäs, Åminnefors och Fagervik för att nämna några. Alla behövde träkol för att hålla igång sin verksamhet.
Läs mera
Pärlor ur museets samlingar. Bland museets konstsamling, som främst består av tavlor, sticker en större samling skulpturer ut ur mängden.
Läs mera
Bildsamlingen efter familjen Fager innehåller drygt 800 glasnegativ som samtliga har digitaliserats i ett särskilt projekt under sommaren och hösten 2023, med stöd från undervisnings- och kulturministeriet.
Läs mera
Ett illa medfaret hus i Billnäs bruk fick nya ägare och ett nytt liv. Det långa och krävande restaureringsprojektet krävde både tid,
Läs mera
Vad i världen gjorde man för 200 år sen med ett drygt nio meter djupt schakt mitt i skogen i Högfors?
Läs mera
Vid två kala klippor utanför Hangö, dvs. Gäddtarmen, här har resenärer på väg mot Baltikum skrivit in sina namn och vapen eller bomärken allt sen 1400-talets slut fram till mitten av 1700-talet.
Läs mera
Vid medlet av 1800-talet steg Finland in i en ny tid. Antågandet av järnvägen med sina starka ånglok blev småningom verklighet.
Läs mera
FOKUS – skylten har hängt på väggen ovanför huvudingången till det gamla Fokushuset, som stod i hörnet av Centralgatan och Dahlgatan i Karis.
Läs mera
Bland museets samlingar hittas denna femarmade och blombukett-formade glaskrona utformad av kalksodaglas. Kronans donator och bakgrund är båda okända. I anteckningarna som finns om glaskronan,
Läs mera